Pladsen UNDER STOLEN er blevet indviet d. 4. okt. 2019. Borgmesteren hjalp med at klippe den røde snor. Ebba og Gerda fik en særlig oplevelse i dagens anledning da de via lift blev hejst op på stolen.
Der har været indvielse af den musikinspirerede legeplads ved Gedsted Skole, som har valgt musik som profil. Der er udover legeredskaber opstillet en grillhytte og tre shelters, det giver en klasse mulighed for overnatning i det fri.
Arbejdsgrupperne har sammen med bestyrelsen på Gedsted varmeværk, Vesthimmerlands Kommune og Galleri Kirk nået frem til en plan for dekorering af silo.
Valget er faldet på den internationale kunstner Joram Roukes, Holland der skal lave sit første gavlmaleri i Danmark og vil derfor også få stor opmærksomhed fra både indland og udland.
Hvis vejrguderne, viser sig fra den gode side, vil det ca. tage kunstneren 14 dage. Fra d. 11. juni og ca. til 26. juni 2018.
Vi har et foto af, hvordan det skal se ud, men ved ud fra de eksempler vi har set fra andre steder, at det bliver flottere, når det bliver et kunstværk frem for foto, for så bliver det nærmest som at se det i 3D format.
Opgave kunstneren har fået, som kunstværket bl. a skal indeholde: Ged, natur, fjord, isfugl og m.m.
Kunstværket er at finde på kunstneren Instagram profil, som har over 46.000 følgere og billedet af silo findes også på Kulturministeriets hjemmeside under kulturarv.
Invitation til Inspirationsaften
på gedsted skole
Kom og vær med
I forbindelse med Kulturarvskommuneprojektet i Vesthimmerlands Kommune vil vi gerne invitere til en inspirationsaften,
hvor vi vil blive inspireret på ny anvendelse af bevaringsværdige bygninger og bæredygtig turisme.
Der vil være mulighed for at drøfte vores kulturarv, bevarelse og fremtidig anvendelse af Getama fabriksbygningen
i Gedsted og den gamle stationsbygning med pakhus i Hornum.
Vi mødes på Gedsted skole onsdag den 2. maj 2018 kl. 17.00.
Program
17.00 Velkomst v. Borgmester Per Bach Laursen
Introduktion til aftenens
program v. konsulent Lene Bak
17.15 Bæredygtig turisme – om udvikling af grønne og blå aktiviteter og oplevelsesrum til lokale og besøgende
Oplæg v. konsulent Nanna Balsby
Spørgsmål
og debat
18.15 Lidt forplejning og snak på kryds og tværs
19.00 Kultur og liv i de mindre byer – om at se mulighederne i nærområderne og kulturarven, og om at arbejde sammen
om de gode løsninger
Oplæg v. konsulent John Hansen
Spørgsmål og idéudvikling – især i forhold til Getama og Gedsted
Lene faciliterer idéudviklingen, kaffe undervejs
21.00 Farvel og tak!
Af hensyn til forplejning er tilmelding nødvendig. Du tilmelder dig til Tanja på mail
tabs@vesthimmerland.dk eller på telefon 99667112 senest den 29. april 2018
Getamabygningen
11.9.2017 Arbejdsgruppen har holdt møde med Broder Berg fra Vesthimmerlands Museum, konsulent Johan Bramsen samt 2 medarbejdere fra kommunen og 1 praktikant fra Aalborg Universitet (kulturarv)
Eftersom der ikke er et helt konkret forslag til, hvad der kan/skal være i bygningen, samt hvordan der skabes en bæredygtig drift blev det besluttet, at tage kontakt til et par boligforeninger, for at forhøre om muligheden for at indrette huset til 5 - 6 lejligheder, hvis det ikke kan lade sig gøre skal bygningen rives ned, så kan man, som det blev besluttet før bygningen blev set på, som bevaringværdig bygges nyt, men hvor man bevarer byggestilen i det nyværende, for at bevare historien Getama.
Programmet for områdefornyelsen er gennemgået sammen med styregruppen, for at sikre det svarer til de ide'er arbejdsgrupperne er kommet frem til.
Programmet er godkendt på byrådets møde d. 30. marts, herefter lbev programmet sendt til Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen for at blive godkendt.
D. 26. april kl. 19.00 holdes 2. borgermøde på Skolen, hvor Mogens Dam Lentz og Merete Bach Hansen vil gennemgå programmet med visualiseringer af forslagene.
Broder Berg kommer og siger noget om kulturarven, som Getama bygningen i Carl Pedersens gade er en del af.
Det vil stadig være mulig at komme med ideer på borgermødet.
Alle er velkommen.
Fornyelse i Gedsted for 3 millioner
Torsdag den 27. oktober blev første workshop efter borgermødet om områdefornyelsen afholdt i Medborgerhuset Torvet. 20 borgere fra Gedsted og embedsmænd fra kommunen drøftede de mange ideer fra borgermødet i 2 arbejdsgrupper. Drøftelserne skal føre frem til et indhold og en prioritering af projektideerne inden for budgetrammen til områdefornyelsen på 3 mio. kr. Nogle af projekterne finder også andre finansieringsformer, som der arbejdes videre med sideløbende. Særligt fokus på den første workshop fik emnerne:
På næste workshop 10. november vil projekterne blive skåret yderligere til, og der vil blive peget på, hvilke projekter der skal prioriteres inden for områdefornyelsen – og hvilke projekter, der kan arbejdes videre med under anden finansieringsform.
Der er reserveret 3 millioner ialt. 1 million fra Udlændinge-, Integrations- og Boligministeriet og 2 millioner fra Vesthimmerlands kommune, som blev bevilget i forbindelse med budget 2014.
Ideerne på borgermødet var mange, der blev nedsat 2 arbejdsgrupper, som i workshops arbejder videre med ideerne.
Rådgivningsfirmaet sbs med Mogens Dam Lenz i spidsen skal hjælpe os igennem processen.
Broder Berg fra Vesthimmerlands Museum fortalte om, at Vesthimmerlands Kommune er en blandt fem kommuner udvalgt til kulturarvskommune. I kommunen er der bygninger i fem byer der er peget på, som bevaringsværdige, heriblandt Gedsted med Getamabygningen på Carl Pedersensgade.
1. workshop for de tilmeldte er på Torvet d. 27. oktober 2016, klokken 19-21.30
Borgere og andre interessenter i Gedsted – ca. 100 fremmødte ialt
Fra Styregruppen for områdefornyelse i Gedsted:
Doris Lauritzen
Niels Heebøll
Torkild Jensen
Merete Bach Hansen
Mogens Dam Lentz
Øvrige fra Vesthimmerlands Kommune:
Byens Trafik: Louise Ingemann
Byens Rum og Tomter: Jørgen Hansen
Byens Ejendomme og Kulturarv: Broder Berg
Kommunikation: Mike Bunde
Dagsorden og kort opsamling ved enkelte punkter
1. Velkomst ved Merete Bach Hansen
2. Orientering om områdefornyelse ved Mogens Dam Lentz;
3. Præsentation af det hidtidige og igangværende arbejde ved Doris Lauritzen
Byens Trafik
Forbindelse fra Porsevej til Holmmarksvej og Stadionvej – er lavet…
Beplantning eller anden forskønnelse ved byportene
Buslomme på Torvet
Sikre passagemuligheder på Søndergade ved Gedsted Skole
Gå-/cykelsti langs Stadionvej
Byens Rum og Tomter
Svanesøen – er lavet…
Hundeskov – er lavet…
Genanvendelse af byens tomme grunde, evt. bl.a. med vand…
Forskønnelse af Torvet; overdækning med sejl? Og andet…
Lege- og aktivitetsplads for alle ved Gedsted Skole
Byens Ejendomme og Kulturarv
Udsmykning DLG-bygningen
Kroen?
Getama-bygningen?
4. Oplæg om Gedsteds kulturarv ved Broder Berg
5. Overveje forslag og lyst til workshops/arbejdsgrupper ved Mogens Dam Lentz
6. Debat om ideerne og nye forslag ved ordstyrer Doris Lauritzen
Anlægget ud mod Stadionvej trænger til forskønnelse
Camouflere DLG-siloen
Udendørs – evt. overdækket – mødested (kaffehus) ved Brugsen/Torvet
The Chair i stor format som blikfang
Lege- og aktivitetsplads ved skolen for skolen og resten af byen. Skolen vil gerne være med.
Anlæggets legeplads er for de mindre børn. Der savnes noget til de større børn.
Stadionvej bør kommunen selv klare.
Siloen skal have ”fuld hammer”
Ned med Getama-bygningen
Bedre forbindelse til Limfjorden
Informationstavle. Evt. skærm-løsning.
Flere og bedre trampestier.
Landsbypedelordningen udbygges og styrkes.
Getama-bygningen bør bevares og udnyttes
Indretning af beboelsesværelser i Getama-bygning til overnattende gæster
Opfriske Torvet
Ølbryggerlaug i Getama-bygningen
Udvikle nye grunde med fjord-udsigt.
Markedsføre byen bedre.
Øko-landsby kan skabe udvikling og trække nye til.
Sti fra DLG-siloen bag om byen til Svanesøen – evt. hele vejen rundt om byen.
Blåbærvej-/Enebærvej-udstykningen bør gøres mere attraktiv. Evt. større grunde. Øko-by.
Graffiti på DLG-siloen + udsigtsplatform på toppen.
Getama-bygningen bevares.
Udnytte lokale kunstneres evner – evt. til udsmykning ved indfaldsvejene.
Opbakning til Svanesøen og hundeskoven, men evt. også kaffehus der.
Opbakning til DLG-siloens forskønnelse/udsmykning.
Den røde tråd i Gedsted bør være naturen; stier, udsigtspunkter, handicap-fiskeplads.
Busholdeplads ved Torvet. Så trafikafvikling og sikkerhed forbedres.
P-forhold ved børnehaven forbedres.
Geden op på DLG-siloen.
Flere p-pladser omkring Torvet. Evt. ved fjernelse af det grå hus.
Gadelamper ved Skovvej. Udfordring i forhold til privat fællesvej. Evt. løfte lamperne.
7. Det videre arbejde; tidsplan, organisering og workshops med arbejdsgrupper ved MDL
8. Tilmelding til workshops med gruppearbejde ved MDL og kommunale gruppemedlemmer
I alt 16 personer har skrevet sig på listerne. 9 på Byens Ejendomme og Kulturarv, 7 på Byens Rum og Tomter men 0 på Byens Trafik. Se selvstændige lister med navne mv.
9. Afrunding og tak for i aften ved Merete Bach Hansen
3.10.2016/MDL
Områdefornyelse i Gedsted
EMNER TIL
Byens Ejendomme og Kulturarv MV
Fra ansøgningen:
Udsmykning DLG-bygningen
Kroen?
Getama-bygningen?
Fra borgermødet i kronologisk – og ikke-samlet – form:
Camouflere DLG-siloen
Siloen skal have ”fuld hammer”
Graffiti på DLG-siloen + udsigtsplatform på toppen
Opbakning til DLG-siloens forskønnelse/udsmykning
Geden op på DLG-siloen
Ned med Getama-bygningen
Getama-bygningen bør bevares og udnyttes
Indretning af beboelsesværelser i Getama-bygning til overnattende gæster
Ølbryggerlaug i Getama-bygningen
Getama-bygningen bevares
Udvikle nye grunde med fjord-udsigt
Markedsføre byen bedre
Øko-landsby kan skabe udvikling og trække nye til
Blåbærvej-/Enebærvej-udstykningen gøres mere attraktiv. Større grunde. Øko-by
Informationstavle. Evt. skærm-løsning
The Chair i stor format som blikfang
Opsamlet efter borgermødet:
Vandtårnet indrettet som cafe samt kunstudstilling
Alle huse der er malede, kan få tre farver at vælge imellem, med tilskud til maling kan byen få et harmonisk udseende foreslå borgeren, som selv bor i et grønt hus i Østergade
Områdefornyelse i Gedsted
EMNER TIL
Byens Rum og Tomter MV
Fra ansøgningen:
Genanvendelse af byens tomme grunde, evt. bl.a. med vand…
Forskønnelse af Torvet; overdækning med sejl? Og andet…
Lege- og aktivitetsplads for alle ved Gedsted Skole
Trafikken - fra ansøgningen:
Beplantning eller anden forskønnelse ved byportene
Buslomme på Torvet
Sikre passagemuligheder på Søndergade ved Gedsted Skole
Gå-/cykelsti langs Stadionvej
Fra borgermødet:
Udendørs – evt. overdækket – mødested (kaffehus) ved Brugsen/Torvet
Busholdeplads ved Torvet. Så trafikafvikling og sikkerhed forbedres
Flere p-pladser omkring Torvet. Evt. ved fjernelse af det grå hus
Opfriske Torvet
Lege-/aktivitetsplads v/skolen for hele byen. Skolen vil gerne være med
Anlæggets legeplads er for de mindre børn. Der savnes noget til de større børn
Bedre forbindelse til Limfjorden
Flere og bedre trampestier
Sti fra DLG-siloen bag om byen til Svanesøen – evt. hele vejen rundt om byen
Udnytte lokale kunstneres evner – evt. til udsmykning ved indfaldsvejene
Opbakning til Svanesøen og hundeskoven, men evt. også kaffehus der
Den røde tråd i Gedsted bør være naturen; stier, udsigtspunkter, handicap-fiskeplads
Landsbypedelordningen udbygges og styrkes
Stadionvej bør kommunen selv klare
Gadelamper ved Skovvej. Udfordring i forhold til privat fællesvej. Evt. løfte lamperne.
P-forhold ved børnehaven forbedres.
Opsamlet efter borgermødet:
Vandspejl i anlæg, der hvor vi i dag har en sten med vand
Scene i anlæg, der er allerede en byggetilladelse
Brandtomten blev nævnt på mødet, forslaget her går på et gadekær, træer, buske bænke, forslag går endvidere på at man får en skole for anlægsgartnere til at lave det som en konkurrence, med en præmie for bedste forslag.
TILMELDINGSLISTE
Navn
Brian Bertelsen
Per Ibsen
Thomas Christoffersen
Ejnar Brandt Jensen
Palle Gamborg
Lisbeth Arent
Margit H. Nielsen
Bettina Hansen
Casper Kaldal
Telefon – helst mobil
3025 5543
2921 8319
4027 5224
2153 2883
4219 5029
4143 5015
2967 8909
2014 5674
2714 7681
TILMELDINGSLISTE
Navn
Preben Pødenphant
Henrik Juul
Stine Daugaard
Søren P. Johansen
Aksel Holm
Erik Kragelund
Doris Lauritzen
Telefon – helst mobil
2721 2519
2134 3358
2097 6333
4034 5511
2177 4520
2334 5818
5123 1944